23:15

Gorączka. "Tyfusowa Mary"

Gorączka. Mary Beth Keane

Wyobraźcie sobie taką sytuacje. Masz zawód, który jest pasją, hobby i wszystkim nad życiem, aż nagle pewnego dnia przychodzi do was obca osoba i mówi, że dłużej nie możecie tego zawodu wykonywać.  No wiem, większością pewnie by ten fakt uszczęśliwił, renta i te sprawy 😎
Ale w czasach naszej bohaterki, nadmienię tylko że prawdziwej postaci, takie coś jak chorobowe i renta nie istnieje. Słowa takie jak sanepid, zasady BHP, zarazki i wirusy są obce dla społeczeństwa. Aczkolwiek społeczeństwo boi się
słowa epidemia, ale w praktyce ludzie są obojętni by zapobiegać chorobom. Zresztą do dziś pozostała ta mentalność u ludzi, żyją chwilą i hasłem "a może się nic nie stanie"  Więc jeśli jesteś z tych osób, to ta książka będzie w sam raz ku przestrodze!
W trakcie czytania powieści zatytułowanej "Gorączka" zaczęłam rozumieć zachowanie Mary, świat był w tedy inny, współczułam jej. Natomiast z drugiej strony, gdyby nie jej przypadek i upierdliwy dr Soper, dzięki temu faktowi, świat poszedł krok do przodu. Wiem to brzmi perfidnie, Mary jako królik doświadczalny.
Mary miała swoje plany, marzenia i życie prywatne. Jej partner to osobna historia, tu mamy również ciekawy wątek, warty uwagi jak uzależnienie od nałogu, alkoholizm i narkomania. W tamtych czasach takie określenia też były nowymi słowami.
Sumienie, Mary dopiero pod koniec życia zdała sobie sprawę z wagi zagrożenia jakie niosła. Ale jak to napisała w swoim dzienniku wspomnień "To był wypadek i nieporozumienie" Ale tylko do pewnego okresu swojego życia może odnieść się. Później już popełniła błąd, ale to już sami musicie przeczytać i ocenić.

Jak dla mnie lektura świetna. Po pierwsza literatura faktu, co uwielbiam. Po drugie wspaniale opisane historie prawdziwych osób i tak jak wcześniej opisałam, dwie ciekawe biografie. Mary i Alfred te postacie nigdy nie zapomnę.


Opis:
"...Tyfusowa Mary – ofiara czy morderczyni?
 Oparta na faktach niepokojąca opowieść o Mary Mallon, której historia paraliżowała opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych początku XX wieku. Media nazywały ją „najbardziej niebezpieczną kobietą w Ameryce”. Jaka była naprawdę?
 Piętnastoletnia Irlandka przybija do brzegów ziemi obiecanej. Przykładna katoliczka, dziewczyna z ambicjami, pracowita, odważna. Marzy o tym, by zostać kucharką. Nowy Jork spełnia jej oczekiwania. Mary jest zaufaną gospodynią w kolejnych nowojorskich domach. Dostaje dobre referencje, a jej lody brzoskwiniowe uchodzą za przysmak. Poznaje Alfreda. Zakochuje się. Jest szczęśliwa...
 Niczym mroczny żniwiarz podąża jednak za nią tyfus, kładąc się cieniem na jej życiu i karierze. W każdym domu, w którym gotuje, dochodzi do zarażeń gorączką tyfusową. Inspektor sanitarny, dr Soper, dopatruje się w tym nieszczęśliwym zrządzeniu losu pewnego schematu. Uważa, że Mary jest rzadkim przypadkiem nosiciela choroby. Kobieta zostaje aresztowana i przymusowo izolowana na Wyspie North Brother na East River. Jej przypadek jest szeroko dyskutowany i uznany za ważne odkrycie medyczne. Jedni uważają ją za ofiarę, inni za morderczynię.
 Gorączka to fascynująca i niejednoznaczna powieść, której równorzędnymi bohaterami są Nowy Jork początku XX wieku i ówczesny rozkwit medycyny. Mary Beth Keane rozprawia się z legendą, która narosła wokół Tyfusowej Mary. Oddaje jej głos i pozwala dostrzec w niej pełną pasji kobietę, która jest zmuszona nieustannie walczyć o prawo do normalnego życia. Doskonała, trzymająca w napięciu lektura!
 Na podstawie książki powstaje serial BBC, w którym główną rolę zagra Elisabeth Moss, znana m.in. z takich produkcji, jak Mad Men, Tajemnice Laketop i Opowieść podręcznej..."


Info:


Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Jędrzej Polak
Oryginalny tytuł: Fever: A Novel
Data premiery: maj 2018
Format: 143x205 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 440


12 komentarzy:

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger