12:50

Moda Polska Warszawa

Moda Polska Warszawa

Obowiązkowa lektura dla każdych z branży mody, oraz tych co chcą stworzyć swoją markę, nie koniecznie już nawet w kwestii mody. Wspaniała historia ludzi którzy wiedzieli jak rozwijać biznes. A wszystko to z pasji do tego co się lubi. Poznacie nawet temat architektury i nieruchomości, bo tak naprawdę każda pasja i zaangażowanie powoduje niezbity dowód na to że pod sukcesem marki kryje się ciężka praca.
Wyprawa po nowy strój wyglądało podobnie jak dziś, ulica z butikami w ekskluzywnej częściej miasta, to jak dzisiejsza galeria. Panowie za swoimi potrzebami, a panie ku swoim wystawom, za sukienkami, bielizną czy galanterią. Po czym w równie prestiżowym punkcie jak
kawiarnia spotykali się by odpocząć.
Reklama, tak jak dziś ważna kwestia. Może dziś to firmy zabiegają o  to by wspominać o nich. Ale w tamtych czasach to było na odwrót. To był zaszczyt wspomnieć znana markę w swojej poezji.

Julian Tuwim

"..Półkoszulek krochmalony,
Z tasiemkami kalesony
Wszystko bardzo eleganckie
Z Old Englandu - oldenglandzkie..."

Książka oparta na faktach, opisuje rodzinne biznesy i początek nowej mody polskiej. Literatura przybliży wam postać  Jadwigi Grabowskiej, to ona zdominowała tamtą epokę i jest przykładem, ba nawet będzie dla przyszłych pokoleń, to taka dzisiejsza stylistka mody.
Z książki poznacie jeszcze inne osoby, które były odpowiedzialne za sukces marki, oraz do dziś pracują w zawodzie.  To fascynujące wiedzieć jak pasja i doświadczenie z wiekiem się poszerza.
Książka wciąga was w inną epokę, ale pamiętajcie "moda kołem się toczy".  Być może w szafach waszych mam, babć są ubrania z duszą, pamiętajcie że to niezła sztuka, kawał historii - zastanówcie się dobrze by nie wyrzucić tego, bo przyjdzie czas że będziesz żałować.


Opis: ze strony www.ksiegarnia.pwn.pl
"...Po kim Jadwiga Grabowska odziedziczyła zamiłowanie do mody?
Jak po wojnie organizowały się w Warszawie warsztaty krawieckie?
Jak w latach 50. ewoluowały fasony kobiecych okryć: od bezkształtnego płaszcza po mężu do spektakularnych paryskich linii?
Czym były „żywe żurnale mody”?
Czy modę na motywy folklorystyczne dyktowały tylko wytyczne z ministerstwa?
Czym była odzież segmentowa?
Jak prowokowano PRL-owski przemysł do produkcji gustownych tkanin?
Jak propagowano polską modę w kraju i za granicą?
Czy Jadwiga Grabowska poniosła dydaktyczną porażkę?
Ewa Rzechorzek opisuje bogatą i barwną historię Mody Polskiej – instytucji, której za zadanie postawiono edukację w zakresie mody i stylu. W fascynujący sposób opowiada o szczegółach kroju, fakturze tkanin, zapachu perfum... Przede wszystkim jednak skupia się na najważniejszym elemencie sukcesu przedsiębiorstwa: na ludziach. Fundamentem opowieści są losy Jadwigi Grabowskiej – „ministra mody” w Polsce. Rodaczki nie miały u niej wysokich notowań, a lista zarzutów była długa: nie dbają o linię, nie potrafią się poruszać, brzydko siedzą, źle dobierają odcień pończoch, nie dbają o obuwie, są źle uczesane. I oczywiście nie potrafią się ubrać! Nie bez przyczyny w 1946 roku Grabowska obrała sobie misję „odbudowy polskiej kobiety”. Uczyła, „jak chodzić, stać, siedzieć, czesać się, ubrać – żeby wszystko pasowało do siebie i do urody”. Charyzmatyczna kierowniczka artystyczna była otoczona wianuszkiem osób szkicujących, upinających, krojących, szyjących, fotografujących: projektantami, krawcami, konstruktorami, zastępami chałupników, pracownikami salonów, modelkami, fotografami. O nich także jest ta książka.
Autorka oparła swoją opowieść na dokumentach archiwalnych, dokumentach życia społecznego, prasie z lat 1945–1998 i prywatnych rozmowach. Poza archiwami prawdziwą skarbnicą wiedzy okazały się dla niej także… szafy Polaków. Większość ze sfotografowanych na potrzeby tej publikacji egzemplarzy ubrań czy biżuterii pochodzi z kolekcji handlowych Mody Polskiej, czyli takich, które faktycznie trafiały do sklepów, a później „na grzbiety” Polaków. Dzięki temu opowiadają one historię swoich czasów i właścicieli: suknia ślubna „uciekającej panny młodej” czy smoking przechowywany przez wiele lat po śmierci męża pokazują, że ubrania mogą pełnić funkcję kapsuł czasu...."INFO: 
Wydanie: 1, 2018 
Autor: Ewa Rzechorzek 
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN 
Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami 
Data premiery: 19.02.2018 
Liczba stron: 472 
Wymiary: 16.5x23.5cm3 komentarze:

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger