14:00

Kiedy księżyc jest nisko


kiedy księżyc jest nisko

Dawno nie czytałam tak poruszającej opowieści. Opowieść matki o jej bólu, rozmyślenia o rodzinie, mężu, dzieciach. Feriba opowiada o swoim dzieciństwie o dorastaniu i miłości...niedoszłej. Dziwnie potoczone przypadki okazały się dla niej jednak
łaskawe i spotyka czy jednak narzucono jej partnera, który okazał się tym jedynym.
Na początku ich małżeństwo jest beztroskie żyją tak jak my, wolni. Brak dzieci na początku małżeństwa pozwala im na kształcenie się i zdobycie wymarzonej pracy i statusu w społeczeństwie. Wreszcie przychodzi upragnione macierzyństwo, a wkrótce  Talibowie. Los rodziny w kraju jest zagrożony po zdarzeniu które Feriba z dziećmi przeszła, muszą uciekać.
Tu w tej powieść również Selim syn Feriby opowiada swoją historię. Jeszcze dziecko a już musi udowodnić że jest dorosłym mężczyzną, który potrafi zadbać o rodzinę. Tęsknota za ojcem, chęć wyrażania swojego zdania i młodzieńcza nadpobudliwość doprowadzają że Selim zostaje oderwany od rodzeństwa i matki. Tu zaczyna się walka a może ten jedyny cel, odnaleźć matkę.
Wiem że dzisiaj ciężko wywnioskować czy ten uchodźca to naprawdę szuka wolność i pokoju. Ale opowieść Feriby i Selima pokazuje że naprawdę są tacy którzy szukają tego. To jest jedna z tych prawdziwych powodów czemu oni idą w "lepsze" strony.
Opowieść ma swoje drugie dno. Punkt widzenia czy uczucia matki do dzieci, syna, męża. I uczucia syna do matki. Bardzo pięknie opisane, ujmują serce.

Opis: ze strony www.wydawnictwokobiece.pl
"...Mahmud kocha swoją żonę Feribę ponad życie. Są razem szczęśliwi i dobrze im się wiedzie. Wszystko jednak się zmienia, gdy w ich kraju wybucha wojna, a do władzy dochodzą talibowie.
Mahmud, z zawodu inżynier, staje się celem nowego reżimu fundamentalistów i zostaje zamordowany. Feriba, zmuszona do opuszczenia Kabulu z trójką dzieci, ma tylko jedną nadzieję: przedostać się do Europy i dołączyć do rodziny siostry w Anglii.Pod osłoną nocy, dzięki fałszywym dokumentom i życzliwym uchodźcom spotykanym po drodze,Feriba przedziera się do Iranu. Wyczerpana, zrozpaczona, ale zarazem silnie zdeterminowana, by dotrzeć do celu, nielegalnie dociera aż do Grecji. To w tym kraju rozegra się prawdziwy dramat: na ruchliwym rynku nastoletni syn Feriby, Selim, zostanie rozdzielony z resztą rodziny.
Główna bohaterka, stojąc w obliczu tragicznego wyboru, decyduje się na dalszą podróż z dwójką pozostałych dzieci, Selim zaś wpada do tak zwanego podziemia – grupy niezidentyfikowanych Afgańczyków, którzy nawiedzają ulice europejskich stolic.
Czy  Feriba i Selim w końcu się odnajdą? Czy uda im się zacząć nowe życie na europejskim kontynencie? Jak potoczą się ich dalsze losy jako uchodźców w obcej dla nich kulturze?..."


feriba

żywiciel rodziny

selim

pociąg do Francji

nadia hashimi


Info:

Autor: Nadia Hashimi
Tłumaczenie: Ewa Morycińska-Dzius 
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Format: 13.5 x 20.5 cm
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

3 komentarze:

 1. Ciekawa, zapewne dobrze się ją czyta. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już któraś recenzja tej książki, którą widzę. Choć zwykle nie przepadam za tego typu opowieściami, to chyba się skuszę ;)

  Zapraszam do mnie:
  http://www.nietylkobestsellery.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy jestem historii tej rodziny, może też przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger