15:00

Odcienie miłościOdcienie miłości

Kolejne moje spotkanie z literaturą Alice Munro wcześniejsza lektura "Przyjaciółka z młodości"  urzekła mnie. Była to kwestia czasu by sięgnąć po kolejną książkę czyli "Odcienie miłości".
Po raz kolejny usiadłam
otulona kocem w głębokim fotelu z kubkiem gorącej herbaty z cytryną i zachłannie czytałam, tak jak bym słuchała opowieści od starej znajomej o ludziach których kiedyś "znałam" czy to z widzenia czy ze słuchu. Krótkie formy szybko przenosiły mnie z jednej do kolejnej  opowieści dowiadując się jak żyli starzy  "znajomi" wraz z końcowym morałem ich historii.
Alice Munro bardzo dobrze opisuje ludzką naturę. Niby nam się wydaje że każdy jest taki sam, ale w jej książkach każda twarz ma swoją naturę, każda powieść jest indywidualnie dopisana do postaci. Nigdzie indziej takich historii nie przeczytacie.


Opis: ze strony www.wydawnictwoliterackie.pl
"...Ostatni z dorobku Noblistki nie publikowany jeszcze w Polsce tom zawiera jedenaście opowiadań, dotyczących przede wszystkim stosunków między mężczyznami i kobietami. Rozpadających się i rozkwitających uczuć, zdrady i wierności, rozstań i powrotów, rozwodów i ponownych ślubów. A wszystko to w anturażu rodzinnych wspomnień, jak w tytułowych "Odcieniach miłości", marzenia sennego, jak w przypadku "Eskimoski" czy intrygi kryminalnej, która jest osią  "Kataklizmów".
Bo miłość miewa zaskakujące oblicza, nierozerwalnie powiązana jest ze zdradą, pociąga za sobą nienawiść, a jej odcieni nie sposób zliczyć. A któż inny lepiej umiałby opisać różne barwy miłości, niż ubiegłoroczna noblistka, laureatka Man Booker Prize (2009) - Alice Munro.
 Uczucia, relacje międzyludzkie to stały element jej opowiadań, w pisaniu których stała się prawdziwą mistrzynią. Na kilkunastu, kilkudziesięciu stronach autorka Przyjaciółki z młodości potrafi przedstawić całe życie i wachlarz emocji, które mu nieodzownie towarzyszą. Właściwie do całej jej twórczości (w ciągu 45 lat, napisała i wydała 14 oryginalnych zbiorów) można zastosować określenie odcienie miłości, ale ona sama nazwała tak swój tom z 1986 roku, który swoją polską premierę będzie miał już we wrześniu!..."odcienie miłości fragmentAlice Munro

książki Alice Munro
 

Info:

Tytuł: Odcienie miłości
Autor: Alice Munro
Przekład: Agnieszka Kuc
Oryginalny tytuł: The Progress of Love
Data premiery: wrzesień 2014
Format: 123x197 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 512
Wydawnictwo Literackie

3 komentarze:

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger