14:25

Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga
Pierwszy człowiek


To szczegółowa i naukowa biografia Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu. Nie znajdziecie tu plotek i sensacji, jest za to wiele ciekawych faktów na temat przygotowania do misji Apollo 11. Możemy przeczytać o rodzicach i domu rodzinnym, edukacji, pracy zarobkowej, następnie karierze wojskowej astronauty. Dla amatorów lotnictwa są ciekawe opisy coraz wyższych lotów na myśliwcach, wreszcie rakietach kosmicznych zakończone pamiętną wyprawą na
Księżyc. Kosmonauta także później współpracował z NASA, m.in. ustalając przyczyny katastrof rakiet kosmicznych, w których zginęli ludzie.  Autor podaje bardzo wiele szczegółów pierwszego lotu na Księżyc, zarówno takich praktycznych z życia codziennego, jak i przemyślenia kosmonautów patrzących po raz pierwszy z takiej odległości na Ziemię. Ich spostrzeżenia brzmią bardzo współcześnie, bo zwracają uwagę na piękno i kruchość naszej planety, jak łatwo ją zniszczyć.
Armstrong zastanawia się nad przyczynami wojen i sporów politycznych – „Z Kosmosu nie było widać żądnych granic wyznaczonych na Ziemi”.
Kosmonauci wiązali z wyprawą duże nadzieje: „Jest to początek nowej ery, w której człowiek zrozumie otaczający go wszechświat, jak też początek ery, w której człowiek zrozumie sam siebie”
Czy tak się stało?
Książka, nie należy do łatwych w czytaniu, bardzo dużo technicznego opisu, który ja kobieta, pomimo że wiem jak obsługiwać się wiertarką, to już tutaj nie ogarniałam sprzętu. Książka też nie jest łatwa w czytaniu, gdy łzy cisną się same do oczu, niektóre opisy utraty życia kolegów są bolesne...

 Opis:
 Pierwsza autoryzowana biografia Neila Armstronga, człowieka, którego jeden "mały krok" zmienił historię. 
Jego legenda rozpoczęła się w 20 lipca 1969 roku, gdy jako dowódca misji Apollo 11 stanął na Księżycu i wypowiedział słynne zdanie:
„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.
Spokojny i bezpretensjonalny. Choć to on dowodził załogą, która podjęła pierwszą daleką wyprawę w kosmos, nie lubił być nazywany „Pierwszym Człowiekiem” i zawsze podkreślał, że misja była zespołową pracą ponad 400 tysięcy Amerykanów. Dumny z roli, jaką odegrał, nigdy nie przekuł jej w maszynkę do zarabiania pieniędzy.

Fascynująca biografia, która pokazuje nie tylko życie Armstronga, ale i wartość jego dokonań dla całej ludzkości. Poznajemy człowieka zaangażowanego, pełnego poświęcenia, pewnego siebie i stanowczego, ale zawsze szanującego innych, lojalnego i skromnego optymistę, który unikał rozgłosu.

To fascynująca i ponadczasowa opowieść o potędze ludzkiego umysłu i sile wytrwałości.
W swojej potężnej i dogłebnej biografii Armstronga Hansen osiągnął coś naprawdę niezwykłego. Opisując życie jednego człowieka, stworzył wspaniałą panoramę drugiej połowy XX wieku. “Publisher Weekly”

Na podstawie książki powstał film z Ryanem Goslingiem w roli Armstronga


Neil Armstrong
 Info:
Tytuł oryginału: First Man. The Life of Neil A. Armstrong
Tytuł: Pierwszy człowiek, historia Neila Armstronga 
Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski, Andrzej Leszczyński
Data wydania: 17 października 2018
Liczba stron: 528
Kategoria: biografia, autobiografia, pamiętnik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger