17:46

Mark Sullivan „Pod szkarłatnym niebem" Opowieść, która uratowała życie autorowi, kiedy był w depresji i stracił sens życia. Usłyszana historia natchnęła go do zmiany kierunku swego życia.
Wyobraźmy sobie Mediolan- stolicę mody, alpejskie krajobrazy, kryształowe jezioro Como- chcielibyśmy tam  być, ale…
Wszystko zmienia wojna, którą przeżywamy razem z 17-letnim Pino Lellą, przeżywamy, bo historii towarzyszy mnóstwo emocji. Jest w książce wątek wielkiej miłości, ratowania życia, ale też zdrady, szpiegostwa, a przede wszystkim odwagi życia dalej mimo strat, jakie ponieśliśmy.  Jedna z postaci wypowiada zdanie; „Otwierając nasze serca i ukazując blizny, stajemy się ludzcy, ułomni i cali.”
Główny bohater długo próbował zapomnieć o bolesnej przeszłości, ale powoli uwalniając ją z siebie „składał siebie w całość” a dla nas stawał się kimś bliskim. W książce nie padają wielkie słowa, czytelnik sam musi też ocenić postępowanie bohaterów. Jest też wątek intrygujący, choć mroczny pewnego niemieckiego generała. Nie wiemy do końca, tak jak Pino po czyjej jest stronie, czy faktycznie alianci i Mediolan coś mu zawdzięczają.
Trzeba dodać, że powieść jest oparta na faktach i czyta się ją z zapartym tchem do samego końca. Bardzo dobra literatura.

Opis:
 Oparta na wydarzeniach z życia zapomnianego bohatera bestsellerowa powieść Pod szkarłatnym niebem to triumfalna historia niezwykłej odwagi i wytrzymałości pewnego młodego człowieka w jednym z najmroczniejszych okresów historii. Pino Lella nie chce mieć nic wspólnego z wojną czy nazistami. Jest zwyczajnym włoskim nastolatkiem, którego myśli krążą wokół muzyki, jedzenia i dziewcząt – lecz dni jego niewinności są policzone. Gdy mieszkanie rodziny Lellów w Mediolanie zostaje zniszczone podczas alianckiego bombardowania, Pino przyłącza się do kolei podziemnej pomagającej Żydom w ucieczce przez Alpy i zakochuje w Annie, starszej od niego o sześć lat pięknej wdowie. Rodzice Pina, chcąc zapewnić mu bezpieczeństwo, zmuszają go, by zaciągnął się do niemieckiej armii. Sądzą, że to posunięcie uchroni go przed walką. Jednak gdy młody Pino zostaje ranny, po wyjściu ze szpitala zostaje zwerbowany na osobistego kierowcy lewej ręki Adolfa Hitlera we Włoszech, generała Hansa Leyersa, jednego z najbardziej tajemniczych i potężnych dowódców Trzeciej Rzeszy. Dzięki temu zyskuje możliwość prowadzenia działalności szpiegowskiej dla aliantów wewnątrz niemieckiego Głównego Dowództwa. Pino przeżywa horrory wojny i nazistowską okupację walcząc w sekrecie, a jego odwagę podtrzymuje miłość do Anny i marzenia o wspólnej przyszłości.
 
Info:
 Tytuł oryginału: Beneath a Scarlet Sky
Tytuł: "Pod szkarłatnym niebem" 
Autor: Mark Sullivan
Data wydania: 20 czerwca 2018
Liczba stron: 560
Kategoria: powieść historyczna


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger