21:23

Niebo na uwięziAutorka Christine Leunens intrygująco zatytułowała swoją książkę ,,Niebo na uwięzi". Akcja rozgrywa się wojennym Wiedniu, którego poznajemy oczami dziecka, później chłopca i wreszcie mężczyzny - Johannesa. Wychowany przez organizację na nacjonalistę i nazistę, styka się z niemym oporem rodziców i babci. To początek tej historii. Następnie odkrywa w swoim domu dziewczynkę - żydówkę, którą ukrywają rodzice. Jest nią zafascynowany i przez lata wojny i po niej trwa ich związek na kłamstwie, wzajemnym uzależnieniu i perwersji, a jednak potrzebie miłości i akceptacji.
Powieść wciąga dzięki mistrzostwu stylu autorki, świetni tworzy ,,duszną" atmosferę domu - więzienia i jednocześnie potrafi rozbawić zaskakującymi porównaniami i rozbrajającą szczerością narratora, jakim jest sam Johannes.
,,Widzisz, Johannesie, obserwuję niebo przez to okno, a ktoś z sąsiedztwa również może na nie spoglądać, ale każdy ma swój niepowtarzalny widok (...) Niniejszy kawałek przestworzy to moje życie, moja cząstka nieba (...) Jest ona niczym obraz osobiście namalowany dla mnie przez Boga".
Powieść na pewno mocno zapada w pamięć, jest pełna barw, zapachów, dźwięków. Zupełnie inne przedstawienie tematyki zagłady Żydów. Dobra literatura.

Opis:
Porywająca powieść psychologiczna, która nie stroniąc od czarnego humoru, odsłania najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy.

Johannes, gorliwy członek Hitlerjugend, dorastający w latach czterdziestych w Austrii po aneksji przez Trzecią Rzeszę, po ciężkim urazie podczas nalotu odkrywa, że jego rodzice ukrywają żydowską dziewczynę imieniem Elsa w sekretnym pomieszczeniu w ich dużym, wiedeńskim domu.

Początkowa zgroza, jaka go ogarnia, przeistacza się w zainteresowanie, a następnie w miłość i obsesję. Po zniknięciu rodziców Johannes odkrywa, że jest jedyną osobą świadomą obecności Elsy w domu, jak również jedynym człowiekiem odpowiedzialnym za jej przetrwanie. Manipulując i poddając się manipulacji, Johannes obawia się końca wojny: wraz z nią nadejdzie perspektywa utraty Elsy i koniec ich związku obejmującego pasję i obsesję, podległość i apatię, miłość i nienawiść.
Info:

Autor: Christine Leunens
Tytuł: Niebo na uwięzi
Tłumaczenie: Mariusz Warda
Data wydania: styczeń 2020
Stron: 358
Okładka: Miękka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Literatura młodzieżowa, powieść historyczna

1 komentarz:

  1. Play Roulette Video Games (Podcasts) - Videoodl.cc
    Roulette video games (Podcasts) download youtube videos · You'll probably be interested in the best roulette games like 1. Roulette Video Games (Podcasts).

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger