21:22

Sekrety pani pułkownikowej


 Pani pułkownikowa to fajna kobietka, bardzo dobrze przemyślała swoją sytuację, choć sytuacja, w jakiej została postawiona, nie jest do pozazdroszczenia.

Wraz z sekretem, jaki kryje nasza bohaterka, poznajemy międzywojenną Warszawę, podróżujemy ulicami, poznając społeczeństwo bogate i biedne. Wraz z opowieścią o pani Natalii poznajemy druga bohaterkę Franię. Frania to biedna dziewczyna ze wsi, która uwolniła się od
demonicznego ojca wraz z innymi siostrami, wyruszając na podbój świata.

Sekret z młodości wkrada się w kolejny sekret, który na całe życie zmienia losy naszych bohaterek. Cała tę sytuację przepowie naszej Natalii warszawska wróżka. Wróżka, mówi między wierszami i nasza bohaterka nie do końca zrozumie sens słów. Między czasie układa sobie życie, tak jak by to chciała i tak jak odebrała myśl wróżki. Niestety pomiędzy sekretami jest jeszcze jeden, o którym wie tylko ciotka Natalii.

Piękna, wzruszająca powieść. Bohaterowie przyjemni, lubię ich od początku. Czytając, wyobrażałam sobie jakbym oglądała starodawny film w kolorze.

 Opis:
 Natalia, panna rzeźnikówna, przyjeżdża do Warszawy na pensję, by uczyć się dobrych manier i znaleźć męża z wyższych sfer. Dzięki urodzie i pieniądzom ojca robi świętną partię: zostaje panią pułkownikową Kotubrycką. Ma wszystko, o czym może marzyć dama. Prawie. Los nie chce bowiem spełnić jej największego pragnienia… dać jej dziecka.
Franciszka Ozorek, niepiśmienna dziewczyna ze wsi pod Ciechanowem, marzy o samodzielności. Rusza więc do wielkiej Warszawy, by zacząć pracę jako służąca. Trafia do pięknego domu państwa Kotubryckich. Los pułkownika, jego żony i Frani splecie się w sposób zupełnie nieoczekiwany.
Jaką role w tej historii odegra urodzona na Syberii Tatiana Trubecka, która po babce szamance odziedziczyła nadprzyrodzone zdolności?

Dorota Ponińska zabiera nas na przechadzkę po międzywojennej Warszawie, zwanej „Paryżem północy“. W swojej książce kreśli świat pełen kontrastów – od wielkiego blichtru po przerażającą nędzę, a robi to tak plastycznie, że jej opowieść jest jak podróż w czasie. 


Info:
Tytuł: "Sekrety pani pułkownikowej"
Autor: Dorota Ponińska
Data wydania: 10.2019
Stron: 280
Kategoria: Literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo: Edipresse książki

1 komentarz:

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger