19:38

Wojciech Eichelberger „Wariat na wolności”


Wariat na wolności

Książka która pozwoliła mi wyraźniej dostrzec okno na świat w relacji międzyludzkich.


Autobiografia znanego polskiego psychoterapeuty, który odpowiada na  pytaniami Wojciecha Szczawińskiego opowiada szczerze o swoim życiu „niepokornego buddysty, zbuntowanego terapeuty, autorytetu”.
Opisuje kresowe pochodzenie rodziny, śmierć ojca na 3 miesiące  przed swoimi narodzinami w 1944 roku, , silną więź z matką, okres hipisowski, dojrzewanie do bycia ojcem , związki z kobietami wreszcie pracę terapeuty.
Kilka ciekawych cytatów, które idealnie wpisują się w moje potrzeby wewnętrznej "ja"
- O relacjach z
dziećmi „Władza rodzicielska nie może polegać na skłanianiu własnych dzieci do tego, aby grały wyłącznie wyznaczone przez rodziców role w ich teatrze(…)”.
- O współczesnym społeczeństwie „Rywalizacja o papier toaletowy czy talon na małego fiata to pikuś w porównaniu z obecnym wyścigiem szczurów. A bezwzględna rywalizacja oddala ludzi od siebie, bo aktywuje w nas pierwotne , archaiczne popędy i emocje, czyli tak zwany gadzi mózg, który nie zna współczucia, empatii ani poświęcenia. Myślę, że dlatego tak trudno dzisiaj o zaufanie społeczne, synergię, współpracę i trwałe więzi”.
Pisze też o związkach z harcerstwem, praktykowaniu buddyzmu zen, ruchu solidarnościowym w latach 80, 90- tych (zaskakujące połączenie).
Autor zamieścił  w książce wiele prywatnych  fotografii.


Opis:
 Inspirująca autobiografia jednego z najważniejszych współczesnych psychoterapeutów
Z młodości uciekł niczym z domu wariatów, ale w głębi duszy nigdy nie uległ presji bycia normalnym. Bo czy to nie szaleństwo – przez 75 lat szukać swojej prawdziwej natury i toczyć walkę z własnym ego?
Niepokorny buddysta, zbuntowany terapeuta, autorytet, który przyznaje, jak wiele jeszcze nie wie, i z rozbrajającą szczerością mówi o swoich błędach oraz głęboko zakorzenionym egoizmie.

W szczerej i intymnej autobiografii Wojciech Eichelberger opowiada o tym:
• czy to my sterujemy naszym życiem, czy robią to wydarzenia, na które nie mamy wpływu?
• czy psychoterapeuta zawsze jest dobrym partnerem i rodzicem, czy też popełnia więcej błędów niż jego pacjenci?
• co w życiu jest ważniejsze niż szczęście?

A przede wszystkim – jak mądrze pracować, kochać i myśleć, by z tej zawiłej, przypadkowej i ułomnej materii sklecić jedno dobre życie.
Książka, która pomoże każdemu lepiej zrozumieć siebie.


Wojciech Eichelberger – psycholog, coach, doradca biznesu, felietonista i autor książek. Jeden z najbardziej znanych polskich psychoterapeutów. Współtwórca słynnego Laboratorium Psychoedukacji i powstałego kilkanaście lat temu innowacyjnego Instytutu Psychoimmunologii IPSI, którego misją jest humanizowanie biznesu. Jego warsztaty mindfulness i samorozwoju przyciągają tłumy i cieszą się wielką popularnością także w tworzonej przez firmę Positive Life wersji online.

 Info:
Tytuł: Wariat na wolności
Wydawnictwo: Znak literanova
Kategoria: Autobiografia, biografia, psychologia
Stron: 352
Data wydania: 08.2019


2 komentarze:

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger