16:12

Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź


Zamach Jacek Tacik

"...Wiedział tyle, ile każdy - niewiele..." 

Właśnie gdy doszłam do rozmowy Jacka Tacika z Michałem Skwarą i w rozmowie natknęłam się ten cytat, zrozumiałam że zanim zaczęłam czytać, ja nic o tym historycznym wydarzeniu nie wiedziałam. Co gorsze gdy zaczęłam opowiadać innym co czytam i co dowiedziałam się o tym wydarzeniu, moich słuchaczy zatykało.
Z tej książki pierwszy raz usłyszałam o porwaniach w celu wymiany o zorganizowanych grupach szarych wilków czy ślad Bułgarski a nawet nie wiedziałam że poza papieżem były dwie inne osoby poszkodowane. Nie wiedziałam też że takie w naszym kraju były
poglądy, dla mnie komunizm to puste sklepowe półki i kartki żywnościowe. Mogę się tylko tym tłumaczyć że mama w kołysce mnie kołysała gdy świat zamarł w tym czasie,  później wiadomo w szkole o tym nie mówili a kolejne lata to głupoty młodzieńcze w głowie a nie takie sprawy jak zamach na papieża, który przeszedł już do historii.  Choć teraz wiem, że ta historia jest ciągle żywa.
Książka napisana tak, że trudno oderwać się od niej. W przypadku gdy książka była rewelacyjna mówiłam sobie jak zawsze - jeszcze jeden rozdział idę spać - i tu podobnie, tylko dla odmiany to był - jeszcze jeden wywiad. Może teraz nie którzy powiedzą "nie lubię wywiadów" - ja byłam taką osobą a popatrz jak teraz mnie one w ciągły. To jak dobra powieść na faktach autentycznych, a wywiad tak przeprowadzony że każdego zainteresuje ;-)
Książkę bardzo polecam, to obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce. Historia warta uwagi zwłaszcza że dotyczy nas Polaków, w końcu to nasz papież Polak!Opis: ze strony  www.wydawnictwoliterackie.pl
"...Cały świat zamarł, kiedy 13 maja 1981 roku głównym placem Watykanu wstrząsnęły huki wystrzałów. Czy Jan Paweł II przeżyje? – to dramatyczne pytanie cisnęło się na usta milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną.
 W 100. rocznicę objawień fatimskich, które zapowiedziały śmierć „biskupa odzianego w biel”, te mrożące krew w żyłach wydarzenia możemy przeżyć na nowo dzięki relacjom osób, które były wówczas najbliżej Jana Pawła II i zamachu. W książce opowiada o nich m.in. Mehmet Ali Ağca, który tego majowego dnia przed 36. laty oddał strzały na placu Świętego Piotra. Jacek Tacik namawiał go na rozmowę przez kilka lat i do ostatniej chwili nie był pewien, czy do spotkania z zamachowcem rzeczywiście dojdzie. Udało się. Autor Zamachu był drugim po papieżu Polakiem, który rozmawiał o wydarzeniach z 1981 roku z tureckim zabójcą.
 Ağca to jednak nie jedyny bohater i narrator tej opowieści. Do głosu zostali dopuszczeni naoczni świadkowie – poczynając od kardynała Dziwisza, ówczesnego sekretarza papieskiego, przez siostrę Letizię Giudici, która zatrzymała uciekającego zamachowca, osoby poszkodowane w wyniku strzałów i ich rodziny, aż po lekarzy, którzy uratowali życie rannemu Papieżowi. Nie brakuje także wywiadów z postaciami kontrowersyjnymi: generałem Wojciechem Jaruzelskim, bp. Johnem Magee,drugim sekretarzem Papieża oskarżonym niegdyś przez media o zabójstwo Jana Pawła I czy o. Konradem Hejmo, posądzanym o zdradę Jana Pawła II. Jacek Tacik rozmawia też z Lechem Wałęsą oraz włoskimi śledczymi (Rosario Priore oraz Ilario Martellai sędziami, którzy prowadzili dochodzenie w sprawie zamachu, a teraz zdradzają kulisy śledztwa.
 Autor niczym zawzięty śledczy odtworzył najważniejsze detale. Pracował nad tą książką ponad trzy lata. Pokonał czterdzieści pięć tysięcy kilometrów, przemierzył trzy kontynenty, wykonał setki telefonów, dociekał, porównywał szczegóły, nie stronił od pytań trudnych i niewygodnych. Siłą stworzonej przez niego opowieści są rozmaite punkty widzenia, rozmówcy pochodzący z różnych warstw społecznych, zajmujący odmienne stanowiska i wspominający zamach poprzez pryzmat własnych przeżyć, lęków i kontaktów z Janem Pawłem II. To nie tylko wspomnienia dotyczące zamachu, ale także ich prywatnego życia. Dla każdej z tych dwudziestu sześciu osób prawda ma inne oblicze. I to sprawia, że Zamach jest fascynującą lekturą!..."

Info:

Wydanie: I
Data premiery: maj 2017
Format: 143x205 mm

Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 456
1 komentarz:

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger