15:00

Przyjaciółka z młodości


Alice Munro

Krótkie opowiadania które dają do myślenia. Te opowiadania przypominają mi opowieści znajomych o swoich znajomych lub jeszcze dalszych znajomych. Rożnie kończą się, ale zostawiają po sobie nie tylko ideologie życia ale i nieskończoną opowieść. Czytelnik może na tym zakończyć
rozmyślanie o bohaterach ale też pewnie duża część czytelników spokojnie nie przejdzie dalej do kolejnego rozdziału. Miałam nie odpartą chęć ciągnąć historie dalej dla tego po każdym opowiadaniu dawałam sobie czas na przemyślenie, przeanalizowanie sytuacji w jakiej znaleźli się bohaterzy.
Po skończonej lekturze czułam się jak bym przeczytała 10 książek, 10 fabuł oraz nieskończona ilość wyrażonych uczuć, a wydawało się to takie nie pozorne i skromne. To mój pierwszy kontakt z literaturą tej autorki, na półce czeka kolejna powieść i kusi by porzucić obowiązki i zająć się nią ;-)   

Opis ze strony www.wydawnictwoliterackie.pl
"... Laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2013!Kolejna na polskim rynku książka mistrzyni krótkiej formy literackiej, laureatki Bookera. Przyjaciółka z młodości to dziesięć niezwykłych, hipnotyzujących czytelnika opowiadań, o tym, co dla każdego z nas najważniejsze, ale i najbardziej tajemnicze: o miłości, tęsknocie, umieraniu, przypadkach rządzących naszym życiem... Prawdziwa literacka uczta dla wielbicieli magii słowa i niezapomnianych wrażeń.
Za swoją ostatnią – jak sama twierdzi – i najbardziej osobistą książkę Drogie życie, kanadyjska autorka otrzymała prestiżową nagrodę Trillium Book Award, którą niemal ćwierć wieku temu (w 1990 roku) wyróżniono właśnie tom Przyjaciółka z młodości.  
Fantastyczny zbiór opowiadań, pięknie napisany, grający na najgłębszych uczuciach.
Michiko Kakutani, „The New York Times”
Czytelnikom, dla których będzie to pierwszy kontakt z Kanadyjką, zazdroszczę rozkoszy odkrywania jednej z najświetniejszych Ameryk współczesnej prozy.
Ignacy Karpowicz, „Gazeta Wyborcza”..."


przyjaciółka z młodości
Info:

Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Agnieszka Kuc
Oryginalny tytuł: Friend of My Youth
Data premiery: wrzesień 2013
Format: 123x197 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 4364 komentarze:

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger