14:03

Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach.

 

Władcy strachu

 Książka, o której ciężko będzie zapomnieć na długo. Teraz gdy usłyszę jakiekolwiek hasło pod względem dzieci w sierocińcach, czy o pedofilii, od razu przed oczami będę mieć historie z tej książki.

Czytając ten reportaż, aż gotowało mnie w środku, chciałam coś z tym zrobić, jednak bezsilność zaciskała pętlę jeszcze mocniej. Być może, to co tam się działo, już jest przeszłością, ale zbrodniarze i ofiary nadal żyją, obok siebie. Ofiary muszą codziennie zmierzać się z przeszłością, która przysłania ich przyszłość.

Wyspa Jersey to raj dla ciemnych układów, rączka myję rączkę, a w nagrodę pocieszali się w pobliskich sierocińcach. Tu gdzie dzieci miały mieć "dom" okazał się dla nich piekłem, gdzie politycy i inni wpływowi rehabilitowali się, bijąc, gwałcąc bezbronne dzieci.


Literatura faktu a czyta się jak horror, dramat, kryminał a cichymi bohaterami to dzieci, na których odbija się całe piętno na dalszym życiu. Traktowane gorzej niż zwierzęta, głodzone, zamykane na wiele tygodni w karcerze, bite to utraty przytomności, gwałcone...

To tylko zły sen, słyszały te, które odważyły się to zgłosić. Nikt im nie wierzył, bo wszyscy w koło wiedzieli, o co chodzi, sami brali przecież w tym udział...

Książka dla wszystkich bez wyjątków, proszę się nie tłumaczyć, że to nie na twoją psychikę. Ta książka pokaże ci świat, który rozgrywa się koło ciebie, a ty udajesz, że to wymyślona fantastyka.

Opis:

Kiedy stało się to po raz pierwszy, opiekunka powiedziała Charlotcie, że to był sen. George przełamał wstyd i poszedł na komisariat, ale nikt mu nie uwierzył. John usłyszał od pielęgniarki, że opowiada brednie i pewnie musiał się zranić. Takich jak oni były setki. Od swoich opiekunów, policji, personelu sierocińca wszyscy usłyszeli to samo. Że mają siedzieć cicho.

W lutym 2008 roku pod schodami Haut de la Garenne, największego sierocińca na wyspie, dr Julie Roberts znalazła niewielki przedmiot. Antropolożka uznała po wstępnej analizie, że jest to fragment dziecięcej czaszki. Od miesiąca na terenie dawnego sierocińca poszukiwano dowodów na zbrodnie popełniane na dzieciach. Tego dnia rozpętało się prawdziwe piekło.

Nie dało się już dłużej ukrywać faktu, że sierocińce na Jersey były terenem łowów dla pedofilów. Śledczy ze zdumieniem odkrywali siatkę powiązań i przestępstw, które milcząco aprobowała cała wyspa.

Dwoje wybitnych reportażystów odkrywa prawdę o przestępstwach w sierocińcach. Ewa Winnicka i Dionisios Sturis próbują odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że w XXI wieku nadal istnieją miejsca, w których panuje milczące przyzwolenie na zło. Śledzą wzajemne zależności, układy oraz pokazują bohaterską walkę tych, którzy sprawili, że mechanizm zła zaczął się kruszyć.

 

Info:

Autor: Dionisios Sturis, Ewa Winnicka

Tytuł: Władcy strachu

Wydawnictwo: Znak

Stron: 256

Okładka: Twarda

Premiera: 04.2020

Gatunek: Literatura faktu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger