09:38

Magnes

Magnes

Może to was rozbawi, ale czytając tę książkę, a czytałam ją przez wiele zimowych wieczorów, miałam ciekawe sny. W tych snach spotykałam różnych znajomych, których w świecie realnym nie znam. Nasze rozmowy polegały na wymianie zdań o polityce, przynależnościach, sztuce. Ja chyba byłam Synne, takie odniosłam wrażenie, bo kątem okiem spoglądałam na niego chyba Jokuma, z nadzieją, że on odważy się wreszcie porwać mnie w ramiona....
Nie wątpliwie, książka wprowadziła mnie w
ciekawe przeżycia na długo wspominane. Książkę na pewno zachowam w swojej domowej biblioteczce, być może urozmaici mi życie na emeryturze?
Literatura Norweska jest mi obca, zwłaszcza taka, która została nominowana do nagrody Nobla, cieszy mnie ten fakt, że miałam możliwość zapoznania się z nią.  Autor nie znany stał się mi bliski, a nawet pokochałam styl jego pisania, liczę, że to nie będzie ostatnia jego książka na mojej półce czytelniczej.

Opis:
"...Nowa powieść najpoważniejszego norweskiego kandydata do literackiej Nagrody Nobla to historia miłosna. Jej bohaterowie, Jokum i Synne, próbują za wszelką cenę być razem, choć, jak się wydaje, nic ich nie łączy poza zamiłowaniem do sztuk wizualnych. Jokum jest wycofanym i melancholijnym fotografem, a Synne historyczką sztuki, specjalizującą się w twórczości Edwarda Hoppera, uwielbiającą sławę i blask wielkiego świata. Poznali się na studiach w latach 70. XX wieku i od początku zdają sobie sprawę, że są jak bieguny tytułowego magnesu.
 
Tłem dla tej opowieści są dwa duże miasta ¬– Oslo i San Francisco. Wraz z Synne i Jokumem czytelnik obserwuje kolejne dekady XX wieku, towarzyszące im zmiany w sztuce, społeczeństwie i sposobach postrzegania świata. Po raz kolejny jednym z pierwszoplanowych bohaterów w twórczości Christensena okazuje się... czas..."


Info:
Tytuł: Magnes 
Autor: Lars Saabye Christensen

Wydawnictwo Literackie
Przekład: Iwona Zimnicka
Oryginalny tytuł: Magnet
Data premiery: październik 2018
Format: 130x205 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 1040
Kategoria: Literatura piękna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger