21:35

Wszystko pozostaje Kwestią ceny

 

 Jedna z najlepszych książek tego lata. Pierwsza książka przeczytana Zygmunta Miłoszewskiego i chętnie sięgnę po kolejną, choć opinie są różne, jednym się podoba, drugim nie, każdy ma swoje zdanie i swój punkt widzenia. 

Książkę dla odmiany odsłuchałam na audiobooku i to była niesamowita podróż, kilka dni dosłownie wycięte z życiorysu mojego, w którego śmiało mogę powiedzieć, że wklejam

,,Kwestię ceny". Wiele z tej lektury wyniosłam wiedzy na poglądy świeckie, okazuje się, że wszystko jest możliwe i tylko wyobraźnia ogranicza... i pieniądze. 

Nie mogę się wypowiedzieć, jak się czyta, ale słuchanie to czysta przyjemność, podkład w tle dobrany do sytuacji w akcji, który momentami podnosił emocje. Szum morza, turkot silnika samochodu, czy muzyka podnosząca adrenalinę, zwłaszcza najlepszy moment, który mnie wystraszył do tego stopnia, że aż mi telefon z ręki wypadł, gdy Bohaterka staje w cztery oczy z ... 

Akcja dzieje się na przestrzeni dwóch czasów, gdzie przeszłość ma miejsce w dalszej  przyszłości, czyli teraz. Obsesyjne dążenie do zdobycia wiedzy w pierwszym przypadku i obsesja na wykorzystaniu tej wiedzy w drugim przypadku, pytanie tu się rodzi, czy tego potrzebuje społeczeństwo? Czy jedna osoba, może decydować za całe społeczeństwo?

 

 Opis:

Początek XX wieku. Sztorm. Benedykt Czerski żegna się z życiem. Przeklina patriotyczne uniesienia, które kilka dekad wcześniej doprowadziły do jego zesłania na Daleki Wschód, a teraz kazały mu wracać do ojczyzny. Czerski wraca jednak nie jako więzień, lecz jako wielki uczony, badacz dalekich plemion Syberii. Obsesyjnie pilnując skrzyń, zawierających bezcenne zabytki tajemniczego ludu Ajnów.

Początek XXI wieku. Bogdan Smuga, chłodny naukowiec i wyznawca religii rozumu, wierzy, że wśród zbiorów Czerskiego kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości. Jego wysiłki nie przynoszą rezultatu. Decyduje się na desperacki krok.

Zofia Lorentz, słynna historyczka sztuki i poszukiwaczka zaginionych arcydzieł, mierzy się ze stopniowym zanikiem pamięci męża. Gdy Smuga proponuje jej udział w odnalezieniu zbiorów, przywiezionych przez Czerskiego z Syberii – podkreślając, że kwestia ceny nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia – przyjmuje zlecenie.

Tak zaczyna się niezwykła wyprawa, która zaprowadzi bohaterów między innymi na rosyjską Wyspę Przeklętą, do Paryża i na statek-widmo. Ich przygody okażą się decydujące dla dalszych losów cywilizacji. I jak to u Miłoszewskiego, wszystko okaże się nie tym, czym zdawało się na pierwszy i drugi rzut oka.

„Kwestia ceny” to zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca
.

 
Info:

Autor: Zygmunt Miłoszewski

Tytuł: Kwestia ceny

Stron: 528

Okładka: Miękka z zakładkami

Gatunek: Thriller, kryminał

Wydawnictwo: WAB

Data wydania: 06.2020Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na instagram, tam jestem codziennie ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Kobiety w pewnym wieku... , Blogger